Zalety domów szkieletowych

0
23

Zalety domów szkieletowych

Budownictwo szkieletowe jest najbardziej znane w Skandynawii. Polskie biura architektoniczne jednak coraz częściej do swojej oferty projekty domów gotowych dołączają dokumentację właśnie domów modułowych. Jakie są zalety szkieletowych domów z drewna?

Moda na naturalne domy z drewna coraz odważniej wkracza na polski rynek. Podobają nam się urokliwe projekty domów z poddaszem ? domy z drewna, które najlepiej komponują się z krajobrazem podmiejskim, czyli tam, gdzie najczęściej budowane są domy jednorodzinne. Co istotne jednak, budownictwo szkieletowe można równie efektownie wkomponować w centrum miasta. Domy drewniane mogą bowiem mieć elewację wykonaną np. z tynków elewacyjnych i niczym na pierwszy rzut oka nie różnią się od domów murowanych metodą tradycyjną.

Jednak szkielet drewniany wzbudza w inwestorach nadal sporo wątpliwości. Ta technologia budowy domu nie jest bowiem dobrze znana u nas, także niewiele ekip budowlanych ma doświadczenia w budowie domów szkieletowych.

Czy nowoczesne, ciepłe i naturalne domy drewniane mają szansę zrewolucjonizować polski rynek budowlany?

Jakie zalety mają domy drewniane powstałe w technologii szkieletowej?
budowa domu Zalety domów szkieletowych

Zalety domów szkieletowych

Po pierwsze budowa domu trwa bardzo krótko! Ma to wpływ nie tylko na komfort i wygodę inwestora, ale przede wszystkim na koszty budowy domu.

Wykonując kosztorys inwestorski bierzemy pod uwagę oczywiście wielkość domu i materiały budowlane. Ale wysokość kosztów budowy w dużej mierze zdeterminowana jest również tym, jak wygląda harmonogram prac budowlanych i termin ich zakończenia. Tym bardziej, że szacunkowy czas budowy musimy podać ubiegając się np. o kredyt hipoteczny na budowę domu.

Wybierając domy szkieletowe drewniane możemy przyjąć, że budowa domu trwa tylko kilka miesięcy. Możemy zakończyć proces budowlany w jeden kwartał! Zakup działki budowlanej, wybór projektu domu drewnianego i wyszukanie profesjonalnej ekipy budowlanej, a potem szybko musimy planować aranżacje wnętrz, bo na projekt pomieszczeń nie mamy zbyt wiele czasu.

Kolejną zaletą domów szkieletowych jest to, że szybki montaż domków z drewna sprawia, iż plac budowy to miejsce, na którym panuje ład i porządek. Nie mamy tu składowiska materiałów budowlanych, odpadków, wszędzie rozpryskanego betonu. Domy szkieletowe modułowe montuje się od razu na placu budowy, zwożąc gotowe fragmenty z fabryki. Dzięki temu unikamy również konieczności ubezpieczenia materiałów budowlanych, które w przypadku domów murowanych mogą leżeć na działce kilka miesięcy.

Porządek na działce jest również ważny dlatego, że jednocześnie z montażem domu możemy robić aranżacje ogrodów. Grunt nie jest rozkopany, zanieczyszczony, możemy więc śmiało rozpocząć uprawę.

Zaletą domów szkieletowych jest również to, że całą inwestycją zajmuje się jedna ekipa budowlana. Jeżeli kupiliśmy projekt domu w technologii szkieletowej, firma wykonawcza adaptuje go na dom szkieletowy. Ponadto dostarczy materiały budowlane i wykonawców na poszczególne etapy budowy. Naszym zadaniem ? inwestorów ? jest zadbanie tylko o to, by umowa budowlana wszystko przewidywała, łącznie z okresem gwarancji.

Oczywiście budowanie domu przez jedną ekipę ma i swoje wady. Często bowiem obniżamy koszty budowy domu samodzielnie wykonując niektóre prace. W przypadku budowy domu szkieletowego, system gospodarczy nie jest jednak możliwy. Możemy oczywiście później nieco zaoszczędzić, urządzając wnętrze domu.

Zastanawiając się nad tym, jaką technologie budowy domu wybrać, trzeba również pamiętać o niesamowitych właściwościach drewna. Domy drewniane są ekologiczne, naturalne, a przy tym ciepłe i trwałe. Odpowiednio zaimpregnowane drewno przetrwa wiele lat.

Drewno stwarza w domu bardzo zdrowy mikroklimat wnętrza. Ponadto właściwości cieplne domów drewnianych są bardzo wysokie. Drewno bowiem akumuluje ciepło ? oddaje je, gdy pomieszczenia się wychłodzą. Izolacyjność cieplna domów drewnianych ma niemały wpływ na obniżone koszty ogrzewania.

Domy drewniane często buduje się jako projekty energooszczędne. Poza tym surowiec jest całkowicie odnawialny, dlatego budowa domów drewnianych jest przyjazna dla środowiska.