Ścianka kolankowa w domach z poddaszem

0
18

Ścianka kolankowa w domach z poddaszem

Projekty domów z poddaszem to wciąż najczęściej wybierane domy jednorodzinne, wybierane przez inwestorów, planujących budowanie domu. Aranżacja poddasza użytkowego zależna jest od bardzo istotnego elementu architektonicznego, jakim jest ścianka kolankowa. Ma ona decydujący wpływ na to, jakiej wysokości będą pomieszczenia na poddaszu.

Ścianką kolankową nazywamy tą ścianę poddasza, która usytuowana jest na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. To na niej opiera się cała konstrukcja dachu.

Od tego, jakiej wysokości jest ścianka kolankowa, zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu. Jeżeli chcemy mieć poddasze użytkowe, to oczywiście zależy nam, aby wnętrza miały jak największą powierzchnię i były jak najbardziej komfortowe do urządzenia.

Adaptacja projektu to obowiązkowy etap, który dostosowuje gotowy projekt domu jednorodzinnego do warunków działki. Podczas prac adaptacyjnych, inwestorzy zlecają również dostosowanie wnętrz do własnych potrzeb, bardzo często zlecając właśnie podwyższenie ścianki kolankowej. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto ją dobrze przemyśleć. Ufajmy architektom, którzy stworzyli projekty domów, bo wysokość ścianki kolankowej zaplanowali takiej wartości z jakichś konkretnych powodów. Zmiana tego parametru może przynieść nieoczekiwane i rzadko pozytywne konsekwencje.
projekt domu z poddaszem Ścianka kolankowa w domach z poddaszem

Ścianka kolankowa w domach z poddaszem

Architekci podkreślają, że powiększenie ścianki kolankowej tylko o wysokość jednej cegły nie przyniesie negatywnego wpływu na wygląd bryły budynku. W innych przypadkach naprawdę jest to rzadko bezpieczne.

Ścianki kolankowe mają często wysokość ok. 70 cm, jeśli chodzi o poddasze nieużytkowe, a ok. 110 cm – na poddaszu użytkowym. Wynika ona z przeliczeń konstrukcyjnych, których dokonuje projektant, biorąc pod uwagę przeznaczenie poddasza, szerokość budynku, projekt dachu i kąt jego nachylenia.

Ale jeśli chcemy postawić pod skosem na poddaszu szafę lub mieć miejsce, w którym swobodnie będziemy mogli stanąć wyprostowani – ścianka kolankowa powinna już mieć ok. 200-210 cm. I do takiej wysokości, czyli metr więcej, chcą powiększyć inwestorzy zaprojektowaną wysokość ścianki kolankowej.

Z czym to się wiąże?

Wybierając projekty domów jednorodzinnych z poddaszem mamy nadzieję wybudować urokliwy dom w stylu dworkowym. Gdybyśmy nie lubili takich budynków, wybralibyśmy przecież domy piętrowe. Znajdujemy więc wdzięczny dom z poddaszem, powiększamy ściankę kolankową do dwóch metrów, a kiedy budowa domu się zakończy, ku naszemu zdziwieniu stajemy się właścicielami okazałej piętrówki.

Wyższa ściana kolankowa całkowicie zmieni proporcje naszego domu, z dworku przemieni go w standardowy dom piętrowy. Ponadto uniemożliwi również wyglądanie przez okna połaciowe, a samo ich otworzenie wymagać będzie od nas wdrapywania się na wysokie krzesło, chyba że zainwestujemy w kosztowny system automatycznego otwierania i zamykania okien.

Architekci, tworzący domy projekty podkreślają również, że zmiana w projekcie może zagrażać także konstrukcji całego budynku. Decyzję o podwyższeniu ściany musimy uzgadniać z doświadczonym konstruktorem. Tylko on profesjonalnie przygotuje nowe zbrojenie żelbetowych rdzeni, wzmocni murowaną ściankę kolankową, aby nie zaczęła pękać.

Najlepiej jest znaleźć taki projekt domu z poddaszem, który będzie nam odpowiadał do końca i poważne zmiany w projekcie nie będą konieczne. To możliwe, bowiem gotowe projekty domów jednorodzinnych to kilkanaście tysięcy projektów.