Ulubione miejsca

Pasir Panjang || Malezja

Opublikowany przez Michał Sawka | 26.03.2019

Była ta plaża miejscem pełnym uśmiechu. To niewątpliwe. Było go pełno, emanował z każdej strony. Przebywając tam, czuło się, że oto właśnie trafiło się w cichy zakątek tłocznej wyspy, który rozluźnia i uspokaja. W miejsce, które zaprasza i pozwala cieszyć się każdym jego kawałkiem przestrzeni. Ot tak, po prostu.

W przeważającej większości czasu Pasir Panjang była zwykłą, ładną i pustą łachą miękkiego piachu z dostępem do ciepłej wody. Piach rano przyjemny i delikatny, w ciągu dnia nagrzewał się do tego stopnia, że jakiekolwiek dłuższe przebywanie na nim, mogło skończyć się realnymi oparzeniami. Woda, ciepła z rana, robiła się jeszcze cieplejsza wieczorem. Czasami pojawiały się w niej meduzy, często można było ujrzeć pływające ryby. Całość otoczona była gęstą i zieloną, tropikalną dżunglą, przez którą przebiegała mała, nadbrzeżna i praktycznie prawie w ogóle nie uczęszczana wyasfaltowana droga.

Bywały jednak momenty – najczęściej wieczorem – kiedy plaża ożywała i zamieniała się w plac zabaw, plener fotograficzny, bieżnię z przeszkodami, park linowy i plac piknikowy. Mieszkańcy z Balik Pulau i innych okolic Penangu a także nieliczni turyści przyjeżdżali na Pasir Panjang swoimi rowerami, skuterami i motorami. Stawiali je byle gdzie, rzucali w kąt i szli cieszyć się zwykłym wieczorem kolejnego dnia ich życia.

Na plaży zjawiały się bardzo liczne rodziny, szalejące grupki dzieciaków i romantycznie przechadzające się wzdłuż brzegu pary. Budziliśmy tam ciekawość i żywe zainteresowanie. Zoja bardzo szybko znajdowała kolegów i koleżanki. A może… to oni i one znajdowali ją?

A kiedy dzień kończył się i słońce zachodziło za horyzontem, Pasir Panjang zmieniała swe barwy. Stawała się najpierw ciemno żółta, potem pomarańczowa, żeby na końcu szybko utonąć w mroku. Zmykaliśmy wtedy szybko do Balik Pulau, lawirując pomiędzy krowami wracającmi z wypasu. A potem, następnego dnia byliśmy tutaj znowu.

Praktycznie

Pantai Pasir Panjang oznacza w dosłownym tłumaczeniu: długa piaszczysta plaża. Zlokalizowana jest na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Jest plażą publiczną dostępną dla każdego. Znajduje się ok. 3 km od miejscowości Pulau Betong, która połączona jest z resztą Penangu linią autobusową. Pomiędzy Pasir Panjang a Pulau Betong nie kursują żadne środki transportu. Odcinek należy pokonać piechotą, rowerem lub wskoczyć na tył czyjegoś motoru (jeśli akurat zdarzy się, że będzie jechał). Przy plaży znajduje się tylko malezyjski rządowy ośrodek szkoleniowy, który podczas trzech tygodni naszego pobytu był pusty. Bardzo lubiliśmy na Pasir Panjang spędzać nasze popołudnia.